TurkishEnglishGermany
AYGAD üyeleri kartlarına kavuşuyor
AYGAD üyeleri kartlarına kavuşuyor

Yıllardır özellikle İstanbul’da yerel basının yaşadığı “Basın Kartı” sorunu, AYGAD’ın girişimleri ile tarihe karışıyor. Son günlerde sokağa çıkma yasaklarını fırsat bilen bazı kişilerin çıkar havuzuna çevirdiği “Basın tanıtım kartları” konusunda İstanbul Valiliği de önemli adımlar atacak.

Özellikle korona virüs salgını sonrası hafta sonları ve resmi tatil günlerinde konulan sokağa çıkma yasaklarını fırsat bilen bazı fırsatçıların, özel çıkar sağlayarak temin ettikleri kartlar ile meslekte olmadığı halde “gazeteci” olarak sokakta serbestçe dolaşması, bu sebeple gerçek gazetecilerin de sorun yaşamaya başlaması sebebi ile konuya eğilen kısa adı AYGAD olan Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği, İstanbul Valiliği’ne gönderdiği üye listesinin kabulü ile önemli bir adım attı.

İsim listesi Valilikçe Emniyete de bildirildi

Basın Kartı sorununu uzun yıllardır yaşayan Yerel Basın’ın artık İstanbul’da Valilik tarafından tanınan ve tüm emniyet ve jandarma birimlerine bildirilen birer tanıtım kartı olacak.

İlk etapta AYGAD üyelerinden talepte bulunan 62 kişiye çıkarılan kartlar bu haftaki yasak sırasında kullanılmak üzere dağıtıldı. Derneği mevcut 154 üyesinin tamamı kısa zamanda başvuru işlemlerinin tamamlanması ile kartlarını alacak.

AYGAD kartları “Bedelsiz” olarak hazırlıyor

AYGAD üyeleri için ücretsiz olarak hazırlanan ve basımı tamamlanan Basın Tanıtım Kartları, AYGAD üyesi olma yeterliliğine sahip olan kişilere de “üye olmak” koşulu ile yine ücretsiz ve herhangi bir isimle bedel alınmaksızın verilecek. Burada aranan tek şart dernek üyesi olarak aidat borcunun bulunmaması olacak.

Emniyet Mensuplarının “gazeteci” tereddütü son bulacak

Gazetecinin varsa aracı için de yapılan kartların sayesinde İstanbul Yerel Basını kendini daha rahat ifade edebilecek ve emniyet mensuplarının da “kart kirliliği” sebebi ile yaşadığı tereddütler sonucu yaşanan tatsız olaylar da son bulacak.

Yeni üyeler de bu haktan yararlanacak.

AYGAD üyeliği için yerel ya da ulusal basında gazete ya da dergi sahibi olmak, gazete yazı işleri personeli olmak, internet haber sitesi sahibi olmak, muhabir veya yazar olarak görev yapmak, en az 2 üyenin referans olması, mesleği aktif biçimde yapıyor olmak koşulları bulunuyor.

Daha fazla bilgi almak için AYGAD sosyal medya hesaplarına başvurulabiliyor.

Facebook: @aygad2010 sayfasına mesaj atabilirsiniz.

AYGAD üyesi olmak isteyenler web sitemizin ana sayfasındaki üyelik başvurusu linkinden müracaatlarını yapabilirler.