TurkishEnglishGermany
AYGAD Üyelik Süreci

AYGAD üyeliği için ön şartlar aşağıdadır.

ÜYELİK ŞARTLARI

Fiili olarak gazetecilik yapmak (Yerel ya da ulusal gazete, dergi, internet sitesi ya da sesli-görüntülü medya kuruluşlarında yayın alanındaki görevlerden birinde çalışmak ve ya yayın sahibi olmak)

Yayınlanmış kitap sahibi olmak

Kamu ya da özel kuruluşların Basın-Halkla İlişkiler bölümlerinde medya ilişkilerini yürüten konumda olmak (Amir ya da personel)

Yayıncılık alanında yapmış olduğu haber vb. çalışmalardan ötürü kötü ün sahibi olmamak.

_____________________________________________________________________________

Yukarıdaki şartlara sahipseniz;

AYGAD Yönetim Kuruluna hitaben sitemizde yer alan Başvuru Formu’nu doldurarak yollayabilirsiniz. Referans olarak gösterebileceğiniz AYGAD üyelerini mutlaka yazınız.

ÜYE KABUL KOMİSYONU

Başvurunuzun bize ulaştığı ay itibarı ile en yakın üye kabul komisyonu toplantısında durumunuz ele alınır. Komisyon gerek duyduğunda sizi bizzat dernek merkezine davet eder ve ek bilgiler alabilir.

Komisyonun olumlu rapor vermesi halinde üyelik dosyanız takip eden ilk yönetim kurulu toplantısında gündeme alınarak oylanır. Oylama sonucunda üyeliğe kabul edildiyseniz, derneğimizin internet sitesinde kararlar ile birlikte duyurulur.

AİDAT ŞARTI

Üyeliğinizin kesinleşmesi için Dernekler Kanunu gereği tüzüğümüzde belirtilen 50 TL giriş aidatınızı ve o yıla ait (2020 için yıllık 150 TL) üyelik aidatınızı AYGAD Hesabına göndermiş olmanız ve makbuzunu da derneğe iletmiş olmanız şarttır.

DERNEK ÜYE (BASIN TANITIM) KARTI

Üyeliğe kabul edilenlere, üyeliğe giriş tarihinden hemen sonraki kart komisyonunda da olumlu rapor verilmesi halinde Üye Tanıtım Kartı ve varsa aracınıza özel Araç Tanıtım Kartı da çıkarılır. Kart Komisyonu yılda 3 kez (Nisan – Ağustos – Aralık) toplanır.

KABUL İLANI (ROZET TAKMA)

Yine bu komisyondan çıkan kararlar sonrası üyeliğe kabul edilen kişiler için her yıl Mart ve Eylül aylarında üyeliğe kabul ve rozet takma merasimi yapılmaktadır.

Bu sürecin tamamen bitmesi en çok 6 ay sürmektedir. Süreç zarfında üyeliğe başvuran/kabul edilen kişinin genel kurullarda oy kullanması söz konusu değildir. Ancak, bu sürenin sonunda seçme ve seçilme hakkını kullanabilecektir.